czwartek, 7 maja 2015

CRUMBLE, CZYLI RABARBAR DLA ZAPRACOWANYCH

Pojawienie się rabarbaru witam zawsze z baaaardzo szerokim uśmiechem.

Szczerze bawi mnie kształt rabarbarowych kłączy, przywodzący na myśl hit pamiątkarskich straganów: poręczną drewnianą drapaczkę, obowiązkowo z wypaloną lub wymalowaną nazwą miejscowości.

Wyrazista kwaskowatość rabarbaru jednocześnie przywołuje smak orzeźwiającej domowej lemoniady (a może raczej rabarbariady?) i doprasza się o towarzystwo odpowiednio słodkich dodatków (jak chociażby białej czekolady w evergreenie majowych tarasowych wieczorów, czyli na tarcie z rabarbarem).

Najbardziej cieszy mnie jednak, że nawet, gdy brakuje czasu, aby przerobić rabarbar na aromatyczny chutney, wystarczy dosłownie pół godziny od przyniesienia bordowo-zielonych łodyżek do domu, aby zamienić je w smakowity crumble z rabarbarem.

Doprawienie urzekającego jędrnością rabarbaru sprowadza się do umiejętnego skontrapunktowania kwaśności złożoną słodyczą brązowego cukru i podkręcenia orzeźwiających właściwości krzepkich łodyżek aromatem świeżo utartej skórki cytrynowej.

Po doprawieniu zaś wystarczy wymieszać rabarbar z podprażonymi płatkami migdałowymi i pokryć migdałową kruszonką, które będą przyjemnie chrupać, kontrastując z lepką wilgocią zapieczonego rabarbaru.

A potem cieszyć się, że dzięki użyciu jako bazy do kruszonki mąki migdałowej zyskuje się nie tylko jej jeszcze większą chrupkość, ale i znacznie skraca się czas zapiekania, a tym samym oczekiwania na smakowite (a przy okazji całkowicie bezglutenowe) crumble z rabarbarem.

CRUMBLE Z RABARBAREM

(składniki na 4 sycące porcje/
na wypełnienie 4 naczynek o pojemności ok. 150 ml)

Warstwa rabarbarowa:
1 ½ szklanki pokrojonego w grubą kostkę rabarbaru*
50 g brązowego cukru (czyli ok. 1/3 szklanki)
skórka otarta z 1 cytryny**
4 płaskie łyżki płatków migdałowych

Kruszonka:
80 g mąki migdałowej***
4 płaskie łyżki płatków migdałowych
40 g brązowego cukru
40 g mocno schłodzonego masła

* potrzebną ilość rabarbaru uzyskamy z 2-3 grubych, lub 4-5 cienkich łodyg

** w miarę możliwości warto użyć skórki z organicznej cytryny, dokładnie wyszorować i sparzyć wrzątkiem owoc, zaś skórkę ścierać ostrożnie, tak, aby nie zetrzeć białej błonki; dzięki powyższym zabiegom ograniczymy nie tylko ryzyko reperkusji żołądkowych, ale i gorzkawego posmaku w crumble

*** jeżeli nie zależy nam, aby crumble było bezglutenowe, możemy zastąpić mąkę migdałową mąką pszenną, wydłużając jednocześnie czas zapiekania crumble do ok. 20 minut

Nagrzewamy piekarnik do 220°.

Wszystkie płatki migdałowe prażymy na suchej patelni, często mieszając, aż płatki zezłocą się i zaczną słodkawo pachnieć.

Połowę płatków, przeznaczoną do kruszonki, tłuczemy lub mielimy na gruby miał, zaś pozostałą część płatków pozostawiamy do wystygnięcia.

Mieszamy rabarbar z cukrem, skórką z cytryny i wystudzonymi płatkami, a następnie pozostawiamy na kilka minut dla przegryzienia smaków.

W osobnym naczyniu mieszamy wszystkie suche składniki kruszonki, do których dodajemy pokrojone na grube kawałki masło, a całość ucieramy krótko palcami, tak, aby uzyskać konsystencję zbliżoną do mokrego piasku.

Doprawiony rabarbar rozkładamy do czterech ramekinów lub innych żaroodpornych naczyń, a na wierzchu  w każdej z miseczek usypujemy kopczyk z kruszonki.

Crumble z rabarbarem pieczemy przez ok. 15 minut (z wyłączonym termoobiegiem!), do przyrumienia kruszonki.

***

Szybkie zapiekanie migdałowej kruszonki sprawia, że ukryty pod jej chrupką skorupką rabarbar zachowuje apetycznie amarantowy kolor i orzeźwiającą kwaskowatość.

Przełamane wytrawną migdałową nutą kruszonki i podprażonych płatków połączenie rabarbaru z karmelową słodyczą brązowego cukru i cytrusową świeżością skórki z cytryny jest tak doskonale zbalansowane, że nadaje się do podania nawet bez dodatków, po kilkuminutowym przestudzeniu po wyjęciu z pieca.

Crumble z rabarbarem bezsprzecznie najlepiej smakuje serwowane na ciepło (dlatego, jeżeli przygotowujemy crumble wcześniej niż tuż przed podaniem, warto je podgrzać do nieco wyższej niż pokojowa temperatury), zaś przykryte kołderką z utartego z cukrem pudrem i skórką cytrynową mascarpone albo lodów śmietankowych doprowadza do smakowej ekstazy, którą z godnym rabarbaru, szerokim uśmiechem wspomina się nawet późno w noc…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz