czwartek, 12 marca 2015

MUS Z MANGO, KTÓRY MUSISZ ZJEŚĆ

Mus z mango ma duże szanse stać się moim tegorocznym marcowym hitem.

O ile nie zadziwia, że przy kusząco kaczeńcowym musie blednie pachnący cytryną i miodem, optymistycznie słomkowy napar z rumianku, to szczerze imponuje, że mus przywołuje swoim kolorem słońce mocniej niż pęk rozświetlających stół soczyście żółtych tulipanów.

Intensywność żywicznego smaku mango zaspokaja pozimowe pragnienie owocowej świeżości dużo lepiej niż truskawki, przyjeżdżające nierzadko z równie daleka i nieodmiennie kuszące o tej porze rogu swymi kryjącymi pustostan smakowy fałszywymi wdziękami.

Przygotowanie musu jest dużo prostsze niż równie słonecznych ciasteczek pomarańczowo-kardamonowych czy tarty cytrynowej: składniki musu wystarczy zmiksować, podgrzać, aż zaczną lekko bulgotać, i schłodzić – najpierw do temperatury pokojowej, a potem w lodówce.

Mus z bogatego w przeciwutleniające witaminy A,C i E oraz w pobudzający trawienie błonnik mango to smakowity pomysł na przedwiosenną detoksykację, a nawet niezwykle dekoracyjne uzupełnienie zestawu wielkanocnych deserów.

Wreszcie, przygotowanie musu z mango to doskonały trening żelowania agarem, który może przydać się wszystkim, którzy przedwielkanocnie myślą o przygotowaniu wegańskich wariacji na temat paschy czy wytrawnych galaretek.
A mus z mango, choć przed schłodzeniem ma bardzo płynną konsystencję, po prostu nie może się nie ściąć.

Dodatek cukru wspiera działanie agaru, żelującego silniej w mniej kwaśnym środowisku- to, oraz świadomość, że w razie potrzeby masę można ponownie dowolną ilość razy podgrzać, aż się rozpuści, doprawić jeszcze odrobiną agaru, zagrzać i chłodzić do skutku, czyli ścięcia, powinien dodać odwagi agarowym debiutantom :)

MUS Z MANGO

(składniki na 4 porcje, czyli wypełnienie 4 naczyń o pojemności 200 ml)

2 szklanki zmiksowanego na gładką pulpę miąższu mango*
1 ½ szklanki mleka ryżowego**
2 łyżki brązowego cukru
2 łyżeczki sproszkowanej lukrecji
2 łyżeczki sproszkowanego imbiru
2 łyżeczki sproszkowanego agaru
opcjonalnie: listki świeżej mięty do dekoracji

* aby uzyskać podaną ilość pulpy wystarczy zmiksować 2 średniej wielkości mango; do przygotowania musu najlepiej wybrać dojrzałe, już lekko miękkie, owoce o bardziej czerwonej niż zielonej skórce- ułatwi to odcinanie miąższu od pestki oraz sprawi, że mus będzie miał bardziej kremową konsystencję

** możemy użyć  innego mleka roślinnego; mleko ryżowe jest jednak zdecydowanie najlepsze z uwagi na swój delikatny smak

Umieszczamy w wysokim naczyniu pulpę z mango, mleko, przyprawy i agar,  a następnie miksujemy do uzyskania gładkiej masy.

Przelewamy masę do niewielkiego garnka o grubym dnie i powoli podgrzewamy, często mieszając, aż masa zacznie bąbelkować, a następnie wyłączamy grzanie.

Przelewamy masę do pucharków lub innych naczyń, w których będziemy serwować mus.

Odstawiamy mus do wystygnięcia, a kiedy wystudzi się do pokojowej temperatury, przenosimy pucharki do lodówki i chłodzimy przez co najmniej 2 godziny albo nawet całą noc.

***

Mus z mango można podać udekorowany dodatkowo orzeźwiającymi listkami świeżej mięty.

Dzięki cytrusowej nucie ostrości imbiru, która rozgrzewającą mocą przełamuje chłodzące właściwości mango,  mus jest tak pobudzający, że doskonale może obejść się bez przyjemnego wizualnie dodatku mięty.

Korzenna słodycz lukrecji tak mocno podkręca żywiczny aromat mango, że mus podać można również z innymi niż świeża mięta, bardziej wyrazistymi w smaku dodatkami, np. pokruszonymi pistacjami czy delikatnie podprażonymi płatkami kokosowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz