poniedziałek, 24 marca 2014

O PONIEDZIAŁKOWYCH POPISACH TWAROGOWYCH PAST KANAPKOWYCH

Jeżeli poniedziałkowemu porankowi po słonecznym i aktywnym weekendzie towarzyszy niespodziewanie niskie ciśnienie i zachmurzone niebo, niełatwo wykrzesać z siebie entuzjazm do nowego tygodnia.
W porannym rozruchu pomóc może niebanalne śniadanie- co najmniej w takim samym stopniu, w jakim zaszkodzić może rutyna twarożku ze szczypiorkiem.

Dlatego rzeczony twarożek lepiej jest doprawić mniej typowymi, pobudzającymi, wyrazistymi w smaku przyprawami i zabarwić za pomocą awokado, fenkuła czy selera naciowego.

Jeżeli już musi być poniedziałkowo i szaro-buro, to niech chociaż na talerzu będzie niecodziennie i zielono!

PASTA KANAPKOWA Z TWAROGU I AWOKADO

(składniki na 4 porcje)

100 g półtłustego krowiego twarogu
2 łyżki śmietanki o 36% zawartości tłuszczu
1 dojrzałe awokado
sok z ½ cytryny
1 ząbek czosnku
½ łyżeczki soli
Obrane awokado skrapiamy sokiem z cytryny i ugniatamy widelcem na papkę.

Mieszamy awokado z rozdrobnionym za pomocą widelca twarogiem, wyciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku i solą. (Jeżeli chcemy uzyskać gładką pastę, możemy zmiksować składniki za pomocą blendera; uważam jednak, że drobne grudki nadają paście bardziej ekscytującej struktury.)
Pasta z twarogu i awokado bardzo łatwo się utlenia, dlatego najlepiej jest ją zjeść od razu, przechowywać krótko i szczelnie przykrytą, a w razie utraty koloru zabarwić odrobiną spiruliny.

***

Czosnek, przepuszczony przez praskę, pozostawia w niej cienką błonkę, w której kryje się gros czosnkowej ostrości- jeżeli chcemy więc uzyskać bardziej ostrą pastę, warto dołożyć rozdrobnioną skórkę do pasty; jeżeli natomiast nie chcemy straszyć czosnkowym oddechem, warto zrezygnować z wykorzystania błonki.
Użycie bardzo tłustej śmietany (którą można też zastąpić odrobiną kremowej ricotty lub innego ulubionego kremowego sera) łagodzi ostrość czosnku i pogłębia aksamitność awokadowego miąższu.

Sok z cytryny nie tylko chroni pastę przed zbyt szybką utratą koloru i wzbogaca pastę o energetyzującą, cytrusową nutę, ale i łagodzi antyspołeczne skutki spożycia czosnku.
Pasta kanapkowa z twarogu i awokado świetnie smakuje w połączeniu z chrupkimi i wzbogacającymi jej fakturę kiełkami

***

TWAROGOWA PASTA KANAPKOWA Z SELEREM NACIOWYM

(składniki na 2 porcje)

100 g półtłustego krowiego twarogu
2 łyżki śmietanki o 36% zawartości tłuszczu
2 gałązki selera naciowego
pęczek koperku
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki białego pieprzu
Koperek drobno szatkujemy (½ łyżeczki koperku odkładamy do dekoracji pasty), a selera kroimy w cienkie plasterki.

Ugniatamy za pomocą widelca twaróg z przyprawami i śmietaną.

Powstałą masę mieszamy z selerem naciowym i koperkiem.
Pastę podajemy oprószoną odłożonym do dekoracji koperkiem.

***

Koperek, połączony z rozprowadzającą smak aksamitną tłustością śmietanki, ujawnia całą moc swojego ziołowego aromatu, która pobudza równie mocno jak pikantna ostrość białego pieprzu.
Jędrne plasterki selera naciowego wzbogacają kremową strukturę pasty o przyjemnie chrupki element, dodając jej jednocześnie anyżkowego, korespondującego z koperkiem posmaku.

Twarogowa pasta z selerem naciowym gwarantuje smakowy, sycąco białkowy i pobudzający dzięki oczyszczającym właściwościom koperku początek dnia.
Ma przy tym bardzo skromne wymagania: doprasza się tylko o towarzystwo wyrazistego w smaku, razowego pieczywa.


I tylko nieśmiało używa swoich wdzięków, aby przekonać nas, że na wtorkowe śniadanie warto przygotować wariację na jej temat, zastępując seler naciowy jeszcze bardziej anyżkowym fenkułem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz