czwartek, 29 sierpnia 2013

PRZEGLĄD SIERPNIOWYCH SAŁATEK

Podczas ostatnich dni dokonałam kilku obserwacji: koc zaczął wypierać z roli najlepszego towarzysza wieczorów wystawiony na taras fotel, aparat zaczął się domagać dłuższego czasu naświetlania, a doniczki z ziołami chyba odnalazły dno, bo przestały tak łapczywie chłonąć wodę.

Jednym słowem, lato oficjalnie wkroczyło w piękny wiek dojrzały, którego nieodzownymi atrybutami są przyjemnie łagodne, ciepłe słoneczne światło, wybarwiająca się dyskretnie pastelowymi odcieniami żółci zieleń i szalone bogactwo osiągających pełnię smaku warzyw, a tym samym- koniec bezwzględnej dominacji surowizny na talerzu.

Papryki, cukinie, bakłażany czy kalafiory osiągają już taką moc i wyrazistość, że pięknie łączą się z bardziej złożonymi aromatami kilku rodzajów ziół czy przypraw oraz doskonale uwalniają pełnię smaku dzięki krótkiemu pieczeniu czy gotowaniu, zachęcając do sałatkowej gry w ciepło- zimno- wygranej zarówno w bardzo ciepłe dni, jak i bardzo chłodne wieczory.

SAŁATKA Z PIECZONEJ CUKINII I PAPRYKI

(składniki na 2 porcje)

1 średniej wielkości zielona cukinia
1 żółta papryka
1 czerwona papryka
pęczek pietruszki
½ pęczka tymianku
3 łyżki oliwy
opcjonalnie: 100 g sera Tallegio

Cukinię kroimy w plasterki, a papryki w prostokątne kawałki. Pokrojone warzywa mieszamy z oliwą, wykładamy do wyłożonego papierem do pieczenia naczynia żaroodpornego, przykrywamy tymiankiem i połową gałązek pietruszki i przykrywamy kolejnym arkuszem papieru do pieczenia, zawijając całość w szczelny pakunek.

Pieczemy warzywa przez ok. 30 minut w 180°- tak, aby papryki pozostały jędrne, a cukinia puściła soki.

Oddzielamy warzywa od ziół, wykładamy na talerze, skrapiamy powstałym podczas pieczenia sokiem i podajemy oprószone resztą dosyć drobno posiekanej pietruszki.

Dla dopełnienia smaku możemy podać sałatkę z pokrojonym na niewielkie kawałki Tallegio lub innym delikatnym, dosyć miękkim, maślanym w smaku serem, który skontrapunktuje jędrność papryki i podkreśli muślinowość uduszonej we własnym soku cukinii.

*** 

SAŁATKA Z PIECZONYMI BAKŁAŻANAMI

(składniki na 2 porcje)

1 średniej wielkości bakłażan
3 dorodne pomidory malinowe
4 łyżki białej fasoli z zalewy
pęczek koperku
½ pęczka mięty
2 łyżki oliwy
4 łyżki tureckiego sosu z granatów

Bakłażana kroimy w kostkę, mieszamy z oliwą i wraz z połową kopru i całością mięty zawijamy szczelnie w papier do pieczenia. Pieczemy do miękkości bakłażana- w 200° zajmie to ok. 30-35 minut.

Pomidory sparzamy, obieramy i kroimy na ósemki.

Upieczonego bakłażana wykładamy na 2 talerze, skrapiamy sosem z granatów. Na wierzch wykładamy cząstki pomidorów oraz odsączoną z zalewy fasolę. Podajemy oprószone sowicie drobno poszatkowaną nacią kopru.

(Sos z granatu  możemy zastąpić mieszanką soku- lub, co da lepszą konsystencję sosu- syropu z granatów, odrobiny ostrej papryki i octu winnego, albo, jeżeli nie mamy soku ani syropu- sosem na bazie skarmelizowanego brązowego cukru, doprawionego octem winnym i ostrą papryką. )

***

SAŁATKA Z KALAFIORA, PAPRYKI I OLIWEK

(składniki na 2 porcje)

½ średniej wielkości kalafiora
1 czerwona papryka
20 odsączonych z zalewy zielonych oliwek
3 łyżki oliwy
3 łyżeczki musztardy z Dijon
2 ząbki czosnku

Kalafiora gotujemy al dente w osolonym wrzątku, nakłuwając go co jakiś czas widelcem, aby wyczuć moment, kiedy osiągnie właściwa konsystencję.

Czosnek szatkujemy najdrobniej jak się da, oliwę mieszamy z musztardą i ucieramy z czosnkiem na dosyć gładki sos.

Kalafiora dzielimy na różyczki, które mieszamy dokładnie z musztardowym sosem, rozkładamy na 2 talerze i podajemy obsypane pokrojonymi w plasterki oliwkami i paseczkami w papryki.

***

Każdą z powyższych sałatek możemy oczywiście doprawiać dodatkowo solą i pieprzem, mając wszakże na uwadze, aby te konwencjonalne nuty nie przykryły oszałamiających naturalnych doznań smakowych: orzechowego posmaku bakłażana, przełamanej ledwie wyczuwalną goryczką soczystej, lekko trawiastej ziemistości cukinii, niemalże owocowej słodyczy kalafiora i wyrazistej posoczystości papryki.

Każdą z powyższych sałatek możemy też potraktować jako punkt wyjścia, wzbogacać- np. o podprażone na sucho pestki, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej sezonowych ziaren słonecznika-  i modyfikować. Cukinię i papryki możemy podczas pieczenia aromatyzować również szałwią albo rozmarynem. Sałatkę z bakłażana fantastycznie wzbogaci dodatek jeżyn, a kalafior równie wdzięcznie połączy się z sosem majonezowo- koperkowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz